Vanduo įvairios paskirties pastatams gali padaryti nemažai žalos – sukelti pelėsį, blogą kvapą, įvairius ardančius įtrūkimus ar sugadinti apdailą. Tačiau visus šiuos iššūkius išsprendžia hidroizoliacija. Ji pastatus apsaugo nuo žalingo vandens poveikio ir leidžia vėliau išvengti daug laiko, pastangų bei finansų reikalaujančio defektų tvarkymo. Mūsų produktų grupės vadovas Robertas Matusevičius pasakoja, kodėl hidroizoliaciją reikia atlikti kokybiškai ir kokie yra šio proceso etapai, pagrindinės klaidos bei sprendimai, užtikrinantys greitus, patikimus ir efektyvius rezultatus.
Tikėtini rimti iššūkiai
Pastatų hidroizoliacija yra jų vėlesnių išbandymų, kuriuos gali sukelti vanduo, prevencija. Todėl šį procesą, reikia atlikti kokybiškai, atsakingai bei laiku. Antraip, vanduo pastatams, tikėtina, ateityje pridarys nepataisomos žalos. Tuomet pastarąją sutvarkyti, R. Matusevičiaus teigimu, bus ir sudėtinga, ir brangu.
„Vietose, kur gali pratekėti vanduo ar susikaupti drėgmė, visada tikėtinos tam tikros žalos – pelėsis, blogas kvapas, sugadinta apdaila. Pridėkime dar šalčio poveikį ir turėsime pastatus ardančius įtrūkimus. Todėl statant namą labai svarbu padaryti kokybišką hidroizoliaciją, nes jei vėliau išlįs defektai, jų tvarkymas taps tiek finansiniu iššūkiu, tiek pareikalaus daug laiko bei pastangų. Tarkime – vanduo pratekės rūsio siena. Ją tada reikės atkasti iš lauko pusės, gadinti sutvarkytą aplinką. O jei vanduo kaupsis ant plokščio stogo, surasti tikslią pratekėjimo vietą bus labai sudėtinga – stogo perdanga prisigers drėgmės. Tuomet jos išdžiovinimas bus tikras išbandymas“, – pasakoja R. Matusevičius.
Pašalinti tokius defektus yra išties keblu. Tačiau, R. Matusevičiaus teigimu, tinkamai atlikta hidroizoliacija visus šiuos rūpesčius išsprendžia.
Darbas – penkiais etapais
Paklaustas, kaip hidroizoliaciją atlikti tinkamai, R. Matusevičius pažymi – tam yra sukurta nemažai sistemų. Tačiau, anot jo, kalbant apie bitumines skystas dangas, išskiriami 5 pagrindiniai etapai.
„Pirmiausia, reikia paruošti paviršių. Pagrindas turi būti išdžiūvęs arba lengvai drėgnas. Tada paviršių reikia nuvalyti, pašalinti dulkes, mechanines daleles, o jei yra didesnių nelygumų ar įtrūkimų – juos užtaisyti. Antras etapas – gruntavimas. Tam prireiks grunto, kuris įsigeria į paviršių, jį suriša, todėl hidroizoliacija geriau sukimba ir kokybiška išlieka ilgiau. Tada pradedamas glaistymas. Jei yra smulkių nelygumų ar įtrūkimu, juos reikia sutvarkyti. Taip pat kampus, kaminėlius, sujungimus būtina padengti bituminiu glaistu, kuris – tirštas ir labai elastingas. Tokiose vietose jo panaudojimas sumažina įtrūkimo galimybes, kai pastatas juda“, – pasakoja Robertas.
Ketvirtasis etapas, anot eksperto, yra hidroizoliacinės mastikos naudojimas. Ja pagrindas padengiamas dviem, trimis ar keturiais sluoksniais. R. Matusevičius rekomenduoja kiekvieną tolimesnį sluoksnį dengti kryžminiu būdu buvusiam prieš tai, o jei atliekama plokščio stogo hidroizoliacija, reikia į pirmąjį įnardinti poliesterio pluošto tinklelį.
„Jis naudojamas sutvirtinimui – panašiai, kaip armavimo tinklelis armuojant. Patarčiau hidroizoliaciją tada padengti mineraliniais pabarstais, nes taip jos atsparumas UV padidėja ir stogas išliks kokybiškas ilgiau. Baigus šiuos etapus, pradedamas paskutinis – šiltinimas. Pavyzdžiui, po hidroizoliacijos norint apšiltinti rūsio siena, prireiks PS ir XPS plokščių. Jos tvirtinamos su bitumine mastika, skirta klijavimui. Galų gale, sieną apšiltinus, dedama speciali membrana ir žemė užkasama“, – teigia R. Matusevičius.
Pataria, kokių klaidų vengti
Anot eksperto, svarbu yra ne tik tinkamai atlikti hidroizoliaciją, bet ir išvengti dažniausiai daromų klaidų. Pasiteiravus, kokios jos, produktų grupės vadovas pastebi – pirmiausia, vykdant šį procesą, nenuvalomas pagrindas, o tai mažina dangos sukibimą.
„Taip pat, atliekant hidroizoliaciją, dažnai nesutvarkomi įvairūs įtrūkimai, nenaudojamas gruntas. Daugelis nežino, kad jis reikalingas, o kiti netepa taupydami. Pateiksiu paralelę – prieš dažant sienas, gruntas irgi kartais nenaudojamas, tada po trejeto metų tose vietose atsilupa dažai. Taip ir su hidroizoliacija“, – pabrėžia pašnekovas.
Jo teigimu, naudojant hidroizoliaciją pamato sienoms, svarbu žinoti, kiek sluoksnių tepti. Du sluoksniai vadinami lengva apsauga. Jie atlaiko drėgmę, trumpalaikį vandens kiekį, kai grunto pralaidumas – geras. Tokios hidroizoliacijos storis yra 1–1,5 mm.
„Tuo metu vidutinė apsauga yra 3 sluoksnių. Tokia hidroizoliacija naudojama tada, kai grunto pralaidumas nėra labai geras. Dėl to kažkuriam laikui gali susikaupti lietaus vandenys. Jos storis – 2–3 mm. Galiausiai, sunki, 4 sluoksnių, hidroizoliacija naudojama, kai grunto pralaidumas blogas, nuolatos kaupiasi lietaus vandenys, vyksta gruntinių vandenų spaudimas. Šios hidroizoliacijos storis – 4–6 mm. Pastebima ir dar viena klaida. Šiltinant negalima „grybuoti“ šiltinimo plokščių prie pamato. Pragręžiant skylę jo sienoje ir čia įstatant „grybą“, pramušamas hidroizoliacinis sluoksnis. O darant besiūlę stogo hidroizoliaciją, svarbu panardinti tinklelį“, – tikina R. Matusevičius.
Siūlo novatorišką sprendimą
Lietuvai pristatome naują sistemą, kuri užtikrina greitą, kokybišką ir ekologišką hidroizoliaciją.
Tai – novatoriška „Fome Flex“ produktų linija, leidžianti darbus atlikti vos per vieną dieną. Šie gaminiai sukurti vandens emulsijos pagrindu, todėl itin greitai džiūsta, neturi stipraus kvapo, gali būti naudojami tiek patalpose, tiek lauke. R. Matusevičiaus teigimu, bituminės hidroizoliacijos sistemą sudaro keturi produktai.
Bituminis gruntas FOME FLEX Rapid Hydro Defence Primer. Jo paskirtis – gerai įsigerti į hidroizoliuojamą paviršių, surišti dulkes iš kitus nešvarumus, kurie nebuvo gerai nuvalyti. Gruntas yra skystesnis nei mastikos, todėl geriau prasiskverbia į paviršius. Dengiant mastika be grunto, mastikos sukibimas su paviršiumi visada bus prastesnis, o ilgalaikėje perspektyvoje gali net atsiklijuoti nuo paviršiaus. Ten, tikėtina, pradės rinktis drėgmė ir šaltis, kurie toliau ardys hidroizoliacinę dangą.
Bituminis užpildas FOME FLEX Rapid Hydro Defence Filler. Šis glaistas yra specialiai pagamintas tirštas ir labai elastingas, todėl užpildo tarpus, išlygina nelygumus. Su mastika nepavyks gerai hidroizoliuoti įtrūkimų, kurie yra didesni nei 1–2 mm. Mastika niekada neužpildys to tarpo visiškai. Taigi čia gali pradėti kauptis drėgmė bei šaltis iš aplinkos, jie ardys hidroizoliacinį sluoksnį. Glaistas taip pat yra būtinas įvairių kampų ir sujungimų (kaminėlių ar ventiliacinių vamzdžių ant stogo) uždengimui. Šiose vietose yra didesnė „vaikščiojimo“ bei įtrūkimo tikimybė. Storesnis glaisto sluoksnis tai amortizuoja ir neleidžia rastis įtrūkimams hidroizoliaciniame sluoksnyje.
Bituminė mastika FOME FLEX Rapid Hydro Defence Mastic. Tai produktas, kuris ir sukuria pačią hidroizoliacinę dangą. Jis nėra nei per skystas (gruntas pats nesuteikia pakankamos apsaugos), nei per tirštas (su glaistu galima hidroizoliuoti, bet darbas vyks lėčiau ir kainuos brangiau). Su mastika lengva greitai padengti didelius plotus, produktas greitai džiūsta, bei užtikrina patikimą hidroizoliacinę apsaugą.
Bituminiai klijai-mastika FOME FLEX Hydro Defence Glue-Mastic. Lietuvoje pamatai, dažniausiai, hidroizoliuojami bitumo pagrindo mastikomis. Rinkoje populiaru naudoti poliuretaninius putų klijus PS ir XPS šiltinimo plokščių klijavimui, tačiau ne visi šie produktai gerai sukimba su bituminiu hidroizoliaciniu paviršiumi. Todėl norint apšiltinti pamatą, reikia rinktis saugų sprendimą – naudoti bitumo klijus-mastiką. Šis produktas gerai sukimba tiek su bituminiu hidroizoliaciniu sluoksniu, tiek su PS ir XPS šiltinimo plokštėmis. „Visi šie gaminiai – saugūs aplinkai, be tirpiklių, nedegūs ir bekvapiai. Juos galima tepti ant drėgnų paviršių. Šios linijos produktus ir itin paprasta naudoti, o lyginant su skiediklio pagrindo gaminiais, „Fome Flex“ – gerokai skystesni, todėl meistrams daug paprasčiau juos tepti bei paskirstyti, nereikia jėgos. Galima dirbti ir su glaistykle, ir su voleliu, šepetėliu ar oro kompresoriumi. Taip pat, atlikus darbus, įrankių plovimui nereikia naudoti skiediklio. Kol medžiaga nesukietėjusi, pakanka nuplauti vandeniu ir muiluota kempine, o sukietėjus, galima lengvai pašalinti nubrūžinant glaistykle. Svarbu paminėti, kad šie produktai turi apie 1,5–2,5 karto didesnę išeigą iš to paties svorio, pasižymi UV apsauga, tačiau didžiausias privalumas – darbo greitis. Su „Fome Flex“ pilną hidroizoliaciją – gruntavimą, glaistymą, 2–3 hidroizoliacijos sluoksnių padengimą – galima atlikti per dieną, 6–10 valandų“, – reziuomoja R. Matusevičius.